Kas yra Ekonominio gyvybingumo rodikliai?
Ekonominio gyvybingumo rodikliai — tai kriterijai, leidžiantys įvertinti ūkio finansinę būklę ir potencialą. Pareiškėjai ir partneriai (jei tokie yra) rengdami verslo planą turi įrodyti, kad jų ūkiai atitinka nustatytus ekonominio gyvybingumo rodiklius. Šie rodikliai skaičiuojami pagal praėjusių arba ataskaitinių metų finansinius duomenis.
Kam reikalingi ekonominio gyvybingumo rodikliai?
Šie rodikliai padeda nustatyti ūkio gebėjimą efektyviai naudoti išteklius, generuoti pelną ir užtikrinti tvarų augimą ilguoju laikotarpiu. Nacionalinė mokėjimo agentūra vertindama paraiškas, atsižvelgia į nustatytas ekonominio gyvybingumo rodiklių reikšmes ir sprendžia apie potencialių paramos gavėjų galimybes sėkmingai įgyvendinti verslo planus.
Pagrindiniai rodikliai ir jų formulės
Ekonominio gyvybingumo rodikliai apskaičiuojami remiantis finansinės atskaitomybės duomenimis.
- Grynasis pelnas — tai skirtumas tarp pajamų ir sąnaudų.
- Grynasis pelningumas — grynojo pelno santykis su pajamomis (procentais).
- Skolos rodiklis — skolų ir turto vertės santykis.
- Paskolų padengimo rodiklis — parodo, kaip efektyviai įmonė dengia paskolas ir kitas finansines prievoles.
- Einamojo likvidumo koeficientas — trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų santykis.
Grynasis pelnas = (Pajamos + Dotacija) − Sąnaudos
Grynasis pelningumas = Grynasis pelnas ÷ (Pajamos + Dotacija) × 100
Skolos rodiklis = Mokėtinos sumos ÷ Turto vertė
Paskolų padengimo rodiklis = (Pajamos + Dotacijos) ÷ (Grąžintos skolos + Palūkanos)
Einamojo likvidumo koeficientas = Trumpalaikis turtas ÷ Trumpalaikiai įsipareigojimai
Ekonominio gyvybingumo rodiklių reikšmės
Pagal šiuo metu galiojančias Ekonominio gyvybingumo rodiklių taisykles, visoms intervencinėms priemonėms, kurioms taikomos taisyklių nuostatos, Grynojo pelningumo rodiklis privalo būti teigiamas (t.y. aukštesnis už 0), o Skolos rodiklis turi būti ne aukštesnis kaip 0,65 reikšmė.
Priemonėms Investicijos į žemės ūkio valdas, Labai smulkių ūkių plėtra, Smulkių-vidutinių ūkių plėtra, Investicijos į bioekonomikos verslus, Bendruomenių inicijuota vietos plėtra (LEADER), Sumanieji kaimai bei Trumpos tiekimo grandinės Skolų padengimo rodiklis privalo būti bent 1,25 dydžio. Reikalavimas netaikomas Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo ir Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas priemonėms.
Taip pat visoms priemonėms, išskyrus Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo priemonę, Einamojo likvidumo koeficiento dydis privalo būti ne mažesnis kaip 1.
Apibendrinimas
Ekonominio gyvybingumo rodiklių reikalavimai yra esminiai norint gauti ES paramą pagal intervencines priemones. Tai ne tik padeda užtikrinti verslo stabilumą, bet ir apsaugo nuo galimų sankcijų, jei rodikliai neatitiktų taisyklėse nustatytų normų. Rekomenduojame reguliariai stebėti ir analizuoti savo veiklos finansinius rodiklius, kad užtikrintumėte savo projekto sėkmę ne tik paraiškos teikimo etape, bet taip pat ir projekto kontrolės laikotarpiu.